JOGA JEST JEDNA.
Powstało jednak wiele metod nauczania jej i przekazów. Jedne są starsze, drugie mniej. Zaszło wiele zmian i do końca nie mamy pewność, który z przekazów jest bliższy prawdzie, choć są źródła na ten temat. Wielu ludzi na zachodzie utożsamia praktykę jogi z praktyką hathajogi. Hathajoga jest jednak tylko częścią nauki jogi. Opiera się ona na ćwiczeniach fizycznych (asanach), kontroli oddechu (pranajamie) i praktykach medytacyjnych. Ze względu na nasze poszukiwania i odkrycia w hathajodze, prezentujemy formę płynną, skupiając uwagę na zgraniu ruchu z oddechem.
Winjasa
Zajęcia przeznaczone dla osób, które mają co najmniej dwumiesięczne doświadczenie w praktyce asan i są stałymi bywalcami na zajęciach. W czasie zajęć nauczane będą asany ze wszystkich grup (pozycje stojące, skłony, skręty, wygięcia do tyłu, pozycje odwrócone). Zajęcia prowadzone w stylu winjasa mają na celu doskonalenie umiejętności łączenia ruchu z oddechem. Mają ciągły charakter, a w ich trakcie przechodzi się płynnie z jednej pozycji w drugą skupiając uwagę na zgraniu ruchów ciała z oddechem. Dodatkowo w czasie zajęć zapoznamy was z najważniejszymi mudrami i krijami. Uwaga podczas uprawiania asan skierowana jest do wnętrza ciała na poszczególne punkty skupienia.
Zajęcia dla początkujących
Zajęcia przeznaczone dla nowicjuszy – osób rozpoczynających swoją przygodę z hathajogą oraz dla osób, które miały długą przerwę w praktyce i mają problemy z kręgosłupem. W czasie tych zajęć poznacie podstawy pracy z oddechem i świadomym ustawieniem ciała w asanach. W czasie zajęć dla początkujących poznacie kilkadziesiąt pozycji oraz dostosowane do możliwości uczestników, warianty wykonania każdej z nich.
Zajęcia regenerujące
Zajęcia o charakterze regenerującym, przeznaczone zarówno dla osób początkujących jak i praktykujących. Zwłaszcza polecane dla osób które potrzebują wycieszenia, ukojenia oraz wzmocnienia. Są po dłuższej przerwie w praktyce, czują się osłabieni lub są po chorobie a także dla Pań w trakcie menstruacji. Dodatkowo w czasie tych zajęć zapoznamy was z mudrami i ćwiczeniami na oczy.
Zdrowy kręgosłup
Zajęcia winjasy o charakterze terapeutyczno – regenerującym. W czasie zajęć przedstawimy szereg ćwiczeń rozluźniających, mobilizacyjnych i wzmacniających, które odciążą kręgosłup, zlikwidują nieprawidłowe napięcie mięśniowe i zmniejszą stany zapalne.
Zaawansowane zajęcia
Zajęcia winjasy zaawansowanej prowadzone są dla osób ćwiczących regularnie (bywalców), od dłuższego czasu i lubiących żywiołową praktykę.
Calligraphy Yoga (nowość w Polsce)
łączy ona tradycyjne holistyczne praktyki z Chin i Indii. Jest fuzją czterech ugruntowanych przez wieki ścieżek rozwoju: Tai Chi, QiGong (Chi Kung), jogi oraz chińskiej kaligrafii.
Została opracowana przez Mistrza Zhen Hua Yang (Calligraphy Health http://www.calligraphyyoga.com/). Podczas tej praktyki wykorzystuje się naturalne ruchy ciała, nadając im postać 3-wymiarowej kaligrafii. Jej płynność, gładkość, ergonomia i precyzja biorą swój początek w energetycznym centrum – ośrodku Chi. Na poziomie fizjologicznym wykorzystujemy to, co oferuje joga – ustawienia ciała w pozycjach. Uwalnimy sztywność, wzmacnimy strukturę fizyczną, wzmacnimy układ odpornościowy, wyrównamy przepływ wewnętrznej energii.
Prozdrowotne działanie praktyki CY szczególnie dobrze sprawdza się w obszarach takich jak:
– urazy i dolegliwości kręgosłupa
– problemy z ciśnieniem krwi
– cukrzyca
– astma
– lęk i stres
Przy odrobinie wprawy zasilamy swój układ energetyczny praktycznie bez wysiłku. Ćwiczenia można wykonywać w każdym wieku, niezależnie od kondycji fizycznej i stopnia sprawności. Są również świetną pomocą dla osób leczących dotykiem, np. masażystów, terapeutów manualnych.
Anatomy Trains in Motion (taśmy anatomiczne w ruchu)
Zajęcia inspirowane ideą Anatomy Trains in Motion (taśmy anatomiczne w ruchu) dla osób praktykujących hathajogę oraz dla osób zainteresowanych nową formą oraz poszerzaniem horyzontów w obszarze integracji strukturalnej poprzez ruch. Idea AT autorstwa Thomasa Myersa wychodzi poza schematy i mechaniczne działanie mięśni pt. “przyczyna i skutek”. Moją inspiracją w zakresie pracy na meridianach mięśniowo-powięziowych jest stała praktyka hathajogi, która wykorzystuje ową koncepcję od niepamiętnych czasów oraz spotkanie z Karin Gurtner na kursie w Toruniu. Ciało czuje, reaguje i porusza się jako całość – jest to fakt niezaprzeczalny. W swojej świadomej pracy z ciałem i umysłem wykorzystuje praktykę hathajogi oraz znane mi techniki mentalne wywodzące sie z treningów relaksacyjnych i medytacyjnych, mające również wpływ na integracje organizmu.
Joga 50+
Zajęcia prowadzone z myślą o osobach na emeryturze, które chcą pozostać aktywne i czują, że ich ciało i umysł domagają się większej dbałości. Poziom zajęć dostosowany do poziomu ćwiczących.
Joga dla dzieci
Dzieciństwo to najlepszy czas na rozpoczęcie hathajogi. Mając naturalna giętkość i poczucie równowagi, dzieci robią szybko postępy. W naturze dziecka leży chęć przygody i potrzeba ciągłego ruchu. Nasze zajęcia służą zainteresowaniu i rozbudzaniu wyobraźni, utrzymaniu naturalnych zdolności ciała a także poprawy koncentracji i nauki współpracy z innymi dziećmi. Te zajęcia to świetna zabawia i wspaniale wykorzystany czas dla rozwoju twojego dziecka.
Joga nidra
Potrzeba głębszej relaksacji i refleksji jest najbardziej naturalną potrzebą współczesnego człowieka. Na co dzień pozostaje ukryta i od czasu do czasu, szczególnie w chwilach pełnych napięć, pośpiechu, daje znać o swoim istnieniu. Techniki relaksacyjne i medytacyjno-introspekcyjne były i są integralną częścią większości kultur oraz tradycji. Na przełomie wieków wzrosło zainteresowanie ćwiczeniami relaksacyjnymi, w większości inspirowanymi jogą. W ciszy towarzyszącej głębokiej relaksacji spróbujemy odnaleźć istotę doświadczenia jogi nidry w kategoriach braku negatywnych bodźców czy braku zakłóceń, ale także braku tych bodźców, które napędzają nasze myśli, emocje i wyobrażenia. Joga nidra jest rodzajem zestawu ćwiczeń fizycznych oraz psychicznych, które pozwolą lepiej poznać samego siebie. Czasem jest ona porównywalna do podróży w głąb siebie i doświadczania tego wszystkiego, co dzieje się w obrębie ciała, umysłu i ducha.
Zajęcia indywidualne z LADDER BARREL- w skrócie BECZKA z DRABINKĄ.
Zapraszam na zajęcia indywidualne hathajogi, terapie indywidualne oraz zajęcia indywidualne z LADDER BARREL – w skrócie BECZKA z DRABINKĄ. Barrel służy do mobilizowania, wzmacniania i stabilizowania kręgosłupa, co również robimy na zajęciach hathajogi. Ladder Barrel daje bardzo dużo możliwości, pozwala na wykonywanie szerokiej gamy sekwencji zarówno wzmacniających, jak i rozciągających. Przeznaczony jest również dla osób wymagających szczególnej uwagi. Prowadzę na nim sekwencje tematyczne związane m.in. z wygięciami, skłonami w sposób zarówno łagodny i dynamiczny.
W programie naszych zajęć znajdziesz:
• codzienną płynną praktykę hathajogi w oparciu o system Synergy i Calligraphy Yoga,
• piątkowe sesje jogi nidry oraz sesje relaksacyjne w oparciu o autorską metodę równoważenia systemów i zasobów w ciele na podstawie terapii polarity oraz craniosacral,
• klasyczne treningi relaksacyjno-koncentrujące tj. trening autogenny Schultza oraz trening stopniowy metodą Jacobsona,
• we wtorki zajęcia inspirowane ideą Anatomy Trains in Motion (taśmy anatomiczne w ruchu) w celu poszerzania horyzontów w obszarze integracji strukturalnej,
• instruktor zapewnia: dobre samopoczucie, lekkość ciała i umysłu, zwiększenie obiegu energii (np: ciepła), materii (np: krwi albo płynu międzykomórkowego) i informacji (impulsów nerwowych) w ciele, zwiększenie zasobów i mocy twórczej organizmu. Do tego zawsze będziemy o kilka kroków bliżej wyzwolenia od natłoku codziennych spraw i nawracających myśli 😉
Przygotowanie do zajęć
1. Niewskazane jest, aby przystępować do zajęć po obfitym posiłku. Zalecamy aby odczekać od 2 do 4 godzin, można natomiast spożyć lekki posiłek np.: owoc na 2 godziny przed zajęciami.
2. Zapraszamy Cię na zajęcia 15 minut przed rozpoczęciem, abyś przygotował się do sesji. Bardzo proszę o wcześniejsze umówienie się na zajęcia pod nr tel. 664 123 861. Prosimy o punktualne przybycie, gdyż recepcja jest czynna 20 min przed rozpoczęciem zajęć.
3. Zgłoś pisemnie oraz ustnie wszystkie dolegliwości prowadzącym zarówno ustnie jak i pisemnie na karcie klienta oraz obowiązkowo zapoznaj się z regulaminem zajęć w Artia Joga.
4. Do praktyki przystępujemy ćwicząc boso na macie, w stroju nie krępującym ruchów.